Archiv

UDÁLOST

KRÁSNÁ PRÁCE

Přijďte se nechat unést krásou lidského umu, zručnosti a tradice!

KRÁSNÁ


Výstava je věnována tradičním řemeslům a lidovému umění, které představuje v nových souvislostech. Snaží se ukázat, že řemeslné předměty, vyrobené ručně, pomalu, s péčí a precizností, navíc z lokálních materiálů, nejsou zastaralé, ale právě naopak. Výstava prezentuje projekt Krásná práce, který navazuje na odkaz institucí z naší minulosti, jež pečovaly o tradiční lidovou uměleckou výrobu a propojovaly ji s designem. Zaměřuje se na předávání starých řemeslných znalostí mladým lidem.

Prohlédnout si můžete originální díla košíkářství, modrotisku, pasířství, keramiky, vyšívání, řemenářství a dalších řemesel. Samotná díla vznikala ve spolupráci mistrů tradičních řemesel se studenty ateliérů produktového designu, kteří navrhli jejich design a podíleli se i na jejich řemeslné výrobě.

Přijďte i s dětmi! Součástí výstavy je interaktivní linka, v níž se děti hravým způsobem seznámí s vystavenými díly, a velká dílna, ve které se samy stanou tvůrci, navrhnou i vyrobí si svůj vlastní projekt.

Na všechny návštěvníky výstavy Krásná práce se budeme těšit od 9. 2. do 14. 4. 2024 v Muzeu ve Šlapanicích!

Více informací

UDÁLOST

PŘIPRAVUJEME NOVÉ VÝSTAVY

Web

Vážení návštěvníci, aktuálně pro Vás připravujeme dvě nové výstavy, které otevřeme 9. února, respektive 1. března.


Výstava Krásná práce bude věnována tradičním řemeslům a lidovému umění, které však představí v nových souvislostech. Vystavena budou díla, která vznikla díky spolupráci mistrů tradičních řemesel se studenty výtvarných oborů a uznávaných designérů. Autorkou výstavy i stejnojmenného projektu Krásná práce je Klára Hegerová, jejíž činnost umožňuje navázat spolupráci mistrů tradičních řemesel s mladými designéry a navracet tak do života pozapomenuté techniky v kontextu současného designu a módy. Těšit se na ni můžete od 9. února.

Druhá chystaná výstava nese název Hospoda! Žije? Návštěvníkům přiblíží jedinečnou atmosféru starých hostinců s jejich štamgasty, příběhy a neopakovatelnou historií, zároveň však rozkryje fungování hospodské společnosti v dnešní době na příkladu malého města. Budeme se na Vás těšit na vernisáži, která proběhne 1. března (hodina bude upřesněna).

 

 

 

Více informací

UDÁLOST

Večerní prohlídky jsou zpět!

pp

Chcete letos darovat zážitek? Nemusíte chodit daleko, v Muzeu ve Šlapanicích jsme si pro Vás připravili lahůdku. Večerní prohlídky výstav Šelmy české krajiny a Milování v přírodě. Připravena je varianta pro rodiny s dětmi i odvážné dospělé. Termínů není moc, tak raději neváhejte.


A co přesně můžete od prohlídky čekat?

Napětí. Smích. Údiv.

Muzeum budete mít jen pro sebe a budete jím procházet v naprosté tmě, jen za svitu baterek. Rozhodně se ale nebudete jen koukat. Zažijete, jaké by to bylo potkat v temném lese vlka, poodhalíte život lišek v norách a spolu s ježky produpete noc až ke svítání.

Poukázky na zážitkové prohlídky si můžete koupit na pokladně muzea až do 30. 12. 2023.

Termíny:

8. 1. 2024 v 17:00

10. 1. 2024 v 18:30

11. 1. 2024 v 18:30

12. 1. 2024 v 18:30

Cena: 500 Kč/skupina (4–8 osob)

Délka prohlídky: 90 minut Rezervace: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 702 205 295

Více informací

UDÁLOST

Vánoce u zvířátek

web

Ozvláštněte si advent návštěvou muzea! U příležitosti jarmarku jsme si připravili speciální program pro děti k výstavám Šelmy české krajiny.


Můžete se těšit na chundelaté vyrábění, které zvládnou i ti nejmenší, pátrání po medvědovi pro nebojácné děti i malé překvapení. Akce probíhá v Muzeu ve Šlapanicích (Masarykovo náměstí 18) a v Městské knihovně Šlapanice (Riegrova 23).

Plakat A3

 

Více informací

UDÁLOST

Proměň šatník, udržitelně!

swap web

Najdete ve své šatní skříni kousky, které už nenosíte? Pojďte jim spolu s námi vdechnout nový život! Společně opět uspořádáme oblíbený swap, v pořadí už čtvrtý, výměnný bazar oděvů a módních doplňků, pro sezónu podzim a zima.


Přineste přímo na akci až 10 kousků a nechte je dál žít. Vyměňovat budeme dámské, pánské i dětské oblečení a módní doplňky, vše v dobrém stavu a nepoškozené.

Přijďte si užít pohodové dopoledne, vyrobit si drobnost z nepotřebných odstřižků látek a udělat si radost něčím opět novým. Oděvy, které nenajdou svého majitele, již tradičně darujeme dobročinným organizacím.

Program:
10.00                     zahájení swapu

10.00 – 13.00        tvoření s látkou
13.00                     konec swapu

Vstupné:
Vstup na akci je zdarma.

Kde:
Najdete nás v budově Městské knihovny u parku.

Více informací

Výstava

Šelmy české krajiny

web elmy

Na výstavě Šelmy české krajiny uvidíte téměř všechny zástupce tohoto rodu žijící u nás, od nejmenší lasice kolčavy po medvěda hnědého, chybět nebude ani vlk či rys.


Dozvíte se, proč jsou šelmy důležité pro ekosystém, jestli se jejich jídelníček skládá pouze z masa, že hermelín není jen sýr a spoustu dalších zajímavostí.

K výstavě je připravena dětská linka i doprovodné programy pro školy.

Více informací

Výstava

Milování v přírodě

web milovn

Netradiční přírodovědná výstava Milování v přírodě je věnována tématu rozmnožování v živočišné říši. Představuje, jak si živočichové hledají ideální partnery, k čemu je dobrý pohlavní dimorfismus a mnohé další.


Doplněna je o interaktivní a herní prvky, dětskou linku nebo terária se zvířaty.

Výstava je převzata z Vlastivědného muzea v Olomouci.

Více informací

UDÁLOST

Instalace nových výstav

Web

Vážení návštěvníci,

aktuálně se věnujeme instalaci nových výstav, které pro Vás otevřeme 13. října 2023.

Těšíme se na Vás!

Více informací

Akce

Jídlo v pravěku

kae I web

Objevte s námi, jak se vařilo v dobách pravěku! První zářijovou sobotu pořádáme pro rodiny s dětmi doprovodnou akci k výstavě Jídlo!


Dozvíte se, jaké potraviny kralovaly v době kamenné, bronzové a železné i jak a co se vařilo. Vyzkoušíte si přípravu surovin a pravěkých pokrmů za použití tehdejšího náčiní, budete ochutnávat a porovnávat. Zjistíte, co rádi mlsali pravěcí lidé, co naopak okusit nemohli a jak na to vědci vůbec přišli.

Děti a dospělí se mohou těšit na doprovodné hry a soutěže i ukázky práce archeologů.

Akce se koná v parku vedle Městské knihovny. Vstup na akci je zdarma.

Více informací

Akce

ŠLAPANICKÉ SLAVNOSTI V MUZEU!

muzeum exterir fin web

Šlapanické slavnosti najdete i u nás v muzeu! Přijďte si s námi zavzpomínat na léta minulá.


 

Program:

17 h / KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY V KUCHYNI

Nostalgická procházka kuchyněmi našich babiček s autorkami výstavy.

17.45 h / LÉTO S MISTREM

Přednáška o letním životě Kalvodovy malířské školy - veselý studenstký život, vzpomínky žáků, dobové fotografie.

 

Vstupné zdarma.

Více informací

Výstava

ŠLAPANICKÉ ROZMARNÉ LÉTO

fb 1

Prohlédněte si novou venkovní výstavu šlapanického muzea Šlapanické rozmarné léto.


Výstava Šlapanické (rozmarné) léto umožňuje návštěvníkům nahlédnout do bohatého společenského života Šlapanic v letních obdobích od konce 19. století až po polovinu 20. století. Prostřednictvím fotografií, novinových zpráv a dokumentů připomene opulentní vlastenecké výlety do blízkého i vzdálenějšího okolí, letní atletické závody, na něž se scházeli sportovci z celého okresu, slavné fotbalové zápasy SK Šlapanice, hojně navštěvované koncerty v obecním parku i oblíbené zdejší koupaliště, postavené roku 1938

Více informací

UDÁLOST

OBJEVENÉ ŠLAPANICE

web MB 1

Objevené Šlapanice pro děti  – procházka do doby bronzové.


Jaký byl život před 4 000 lety? Co všechno tehdy lidé dokázali vyrobit? Co si mohli koupit? Jak daleko putovali obchodníci? Vydejte se s námi na hravou procházku po třech nalezištích z doby bronzové ve Šlapanicích. Každý dětský účastník si z vycházky odnese naši brožurku Objevené Šlapanice: Po mamutích stopách a dál…, s jejíž pomocí může dál objevovat pravěk Šlapanic.

Akce je vhodná pro rodiny s dětmi od 5 let. Cena: 20 Kč/dítě, dospělý doprovod zdarma.

Kapacita procházky je omezená. Své místo si rezervujte na tel. 537 026 260 nebo 702 205 295.

Více informací

UDÁLOST

MUZEJNÍ NOC

web MB

Muzejní noc je konečně tady!


I v letošním roce nabídne muzejní noc ve Šlapanicích spoustu zábavy! Přijďte si s námi upéct chlebové příšery, užít pohádku O zrzavé vlčici nebo se něco nového dozvědět na naší interaktivní výstavě.

plakat muzejní noc 2023 page 0001

Více informací

UDÁLOST

FÉROVÁ SNÍDANĚ

férovost

Přijďte si užít pohodové dopoledne, ochutnat něco nového a proměnit svůj šatník udržitelným způsobem.


Na tradiční akci spojené se soutěžní ochutnávkou pokrmů připravených z fair trade a lokálních surovin společně posnídáme vámi připravené snídaňové pochoutky, vybereme tu nejlepší a vítěze odměníme.

Pro všechy soutěžící budeme mít navíc malou odměnu – volnou vstupenku do muzea!

A při snídani rovnou proměníme i náš šatník, a to udržitelně. Společně uspořádáme swap, výměnný bazar oděvů a módních doplňků. Najdete ve své šatní skříni kousky, které už nenosíte? Pojďte jim spolu s námi vdechnout nový život. Přineste až 10 kousků a nechte je dál žít. Vyměňovat budeme dámské, pánské i dětské oblečení a módní doplňky pro jarní a letní sezónu, vše čisté a v dobrém stavu.

Férovka plakát page 0001
Více informací

UDÁLOST

OD ŘEMESLA K VÁLCE – DOBA BRONZOVÁ V KONTEXTU EVROPY

web MB

Mgr. David Hons nás seznámí s lidmi, kteří u nás žili v době bronzové. Přednáška již tento čtvrtek!


 Přednáška / Mgr. David Hons

27. 4. 2023 v 17:30

Vstup volný

plakat přednáška David Hons page 0001

 

Více informací

UDÁLOST

OBJEVENÉ ŠLAPANICE

Komentovaná archeologická procházka pro zvídavé děti a jejich rodiče je opět tady!

mamut


Vydejte se na komentovanou procházku s archeologem a muzejní pedagožkou! Tentokrát budeme objevovat dobu kamennou.

Zjistíme, kde se nacházela obydlí našich prapředků, jaké nástroje používali i co jedli. Každý dětský účastník si z vycházky odnese naši brožurku Objevené Šlapanice: Po mamutích stopách a dál…, s jejíž pomocí může dál objevovat pravěk Šlapanic.

Pro koho:

Akce je vhodná pro rodiny s dětmi od 5 let.

Kde:

Procházka začíná před budovou muzea. Koná se za každého počasí (nepromokavý oděv s sebou). V případě velké nepřízně se přesuneme do budovy muzea.

Cena:

20 Kč/dítě, dospělý doprovod zdarma.

Rezervace:

Kapacita procházky je omezená.

Tel: 537 026 260 / 702 205 295

objevené šlapanice plakát page 0001

Více informací

UDÁLOST

DEN ZEMĚ

kvítko2

Přijďte s námi oslavit Den Země!


Začíná se váš byt podobat zelené džungli, ale místo pro pár nových pokojových kvítek byste stále našli? Zahrádka je váš druhý domov a jste právem hrdí na plody svého pěstitelského úsilí, ale rádi byste vyzkoušeli zrovna tu odrůdu rybízu, která roste sousedovi za plotem? Pak s námi přijďte oslavit Den Země! Společně s Městskou knihovnou připravujeme tematický odpolední program.

Jak na swap?

Pokud doma máte nevyužité květináče, podmisky nebo pokojová i venkovní kvítka či řízky, která vás už netěší, ale jsou zdravá a bez škůdců, přineste je, určitě někomu jinému udělají radost. A vy sami si zase na oplátku třeba vyberete něco pěkného pro sebe. Swap funguje výměnou, tedy bez peněz.

Vstupné:

Na akci v knihovně zdarma.

Do muzea podle ceníku na webu.

plakoš

 

Více informací

UDÁLOST

Velikonoční otevírací doba

vajca

Pozor, pozor, přátelé! Prohlédněte si, kdy se k nám můžete přijít podívat o Velikonocích.


 

7. 4. (pátek): 10:00 – 12:30 a 13:00 – 18:00

8. 4. (sobota): 10:00 – 12:30 a 13:00 – 18:00

9. 4. (neděle): 10:00 – 12:30 a 13:00 – 18:00

10. 4. (pondělí): ZAVŘENO

 

Více informací

Výstava

V kuchyni

Zabijaka u Lahod zatkem 60 let kopie

Vítáme vás v naší kuchyni! Je to kuchyně našemu srdci milá, taková, jakou si pamatujeme z dob našich babiček a prababiček.


Na stěnách visí vyšívané kuchařky a malované kořenky, police v kredenci jsou plné keramických hrnečků, misek a smaltovaného náčiní. Sešit v knihovničce ukrývá recepty dnes už pozapomenutých pokrmů, z hrnce na plotně se line neodolatelná vůně a nad kamny se suší nasbírané bylinky. Je plná chvil rodinného setkávání a pohody, za nimiž se však skrývá spousta vynaložené práce a neutuchajícího každodenního úsilí. Připomeňte si s námi, jak vypadalo obvyklé vybavení kuchyní v první polovině 20. století, jakým způsobem se potraviny uchovávaly a zpracovávaly, které pokrmy se v dobách minulých objevovaly na talíři venkovských strávníků, co bylo běžné a co naopak vzácné.

Více informací

Výstava

Jídlo! Interaktivní výstava

web

Interaktivní výstava Jídlo! Vás vtáhne do dějin evropského stravování od pravěku po současnost.


Zjistíte co, jak a proč jedli naši předkové, poznáte vaření v keltském oppidu a římské hodování, prozkoumáte alchymistickou dílnu i klášterní bylinkovou zahradu. Na děti čeká zážitková herna v podobě venkovského statku.

 

Více informací
muzeum brnenska

Muzeum
Brněnska

příspěvková organizace
více informací
vila low beer

Vila
Löw-Beer

v Brně
více informací
mohyla miru
Památník

Mohyla
míru

více informací

Podhorácké
muzeum

klášter porta coeli
více informací
podhoracke muzeum

Muzeum v
Ivančicích

lapidárium
více informací
muzeum ivancice

Památník
písemnictví

na Moravě
více informací
pamatnik pisemnictvi

partner jihomoravsky kraj partner asociace muzeii partner cesky rozhlas icom prague 2022 top jizni morava IDS - JMK partner kudy z nudy partner webarchiv

All Rights Reserved Muzeum Brněnska © 2020, Webdesign by LE CLAVERA s.r.o.

Informace o cookies

Když kliknete na "Přijmout všechny soubory cookie", poskytnete tím souhlas k jejich ukládání na vašem zařízení, což pomáhá s navigací na stránce, s analýzou využití dat a s našimi marketingovými snahami.

Nastavení cookies


Používáme následující soubory cookies

Při návštěvě jakékoli webové stránky je pravděpodobné, že stránka získá nebo uloží informace na vašem prohlížeči, a to většinou ve formě souborů cookie. Můžou to být informace týkající se vás, vašich preferencí a zařízení, které používáte. Většinou to slouží k vylepšování stránky, aby fungovala podle vašich očekávání. Informace vás zpravidla neidentifikují jako jednotlivce, ale celkově mohou pomoci přizpůsobovat prostředí vašim potřebám. Respektujeme vaše právo na soukromí, a proto se můžete rozhodnout, že některé soubory cookie nebudete akceptovat. Když kliknete na různé tituly, dozvíte se více a budete moci nastavení změnit. Nezapomínejte ale na to, že zablokováním některých souborů cookie můžete ovlivnit, jak stránka funguje a jaké služby jsou vám nabízeny.

Tyto cookies jsou nezbytné k tomu, aby Webové stránky fungovaly, takže není možné je vypnout. Většinou jsou nastavené jako odezva na akci, kterou na Webových stránkách sami provedete, jako je např. bezpečnostní nastavení, přihlašování, vyplňování formulářů. Prohlížeč můžete nastavit tak, aby blokoval soubory cookies nebo o nich posílal upozornění. Mějte na paměti, že některé stránky bez těchto souborů nebudou fungovat. Tyto soubory cookies neukládají žádné informace přiřaditelné ke konkrétní osobě. Tyto cookies můžeme nastavovat my nebo poskytovatelé třetí strany, jejichž služby na stránkách používáme. Tyto soubory cookies neukládají žádné informace přiřaditelné ke konkrétní osobě.
Tyto cookies slouží ke zlepšení fungování Webových stránek. Umožňují nám rozpoznat a zjistit počet návštěvníků a sledovat, jak návštěvníci používají Webové stránky. Pomáhají nám zlepšovat způsob, jakým Webové stránky fungují, například tak, že umožňují uživatelům snadno najít to, co hledají. Tyto cookies neshromažďují informace, které by dokázaly identifikovat Vaši osobu. Pomocí těchto nástrojů analyzujeme a pravidelně zlepšujeme funkcionalitu našich Webových stránek. Získané statistiky můžeme použít ke zlepšení uživatelského komfortu a abychom učinili Vaši návštěvu Webových stránek zajímavější pro Vás jako uživatele.