Archiv

Výstava

V KUCHYNI

Zabijaka u Lahod zatkem 60 let kopie

Vítáme vás v naší kuchyni! Je to kuchyně našemu srdci milá, taková, jakou si pamatujeme z dob našich babiček a prababiček.


Na stěnách visí vyšívané kuchařky a malované kořenky, police v kredenci jsou plné keramických hrnečků, misek a smaltovaného náčiní. Sešit v knihovničce ukrývá recepty dnes už pozapomenutých pokrmů, z hrnce na plotně se line neodolatelná vůně a nad kamny se suší nasbírané bylinky. Je plná chvil rodinného setkávání a pohody, za nimiž se však skrývá spousta vynaložené práce a neutuchajícího každodenního úsilí. Připomeňte si s námi, jak vypadalo obvyklé vybavení kuchyní v první polovině 20. století, jakým způsobem se potraviny uchovávaly a zpracovávaly, které pokrmy se v dobách minulých objevovaly na talíři venkovských strávníků, co bylo běžné a co naopak vzácné.

Více informací

Výstava

JÍDLO! INTERAKTIVNÍ VÝSTAVA

jdlo web 2

Interaktivní výstava Jídlo! Vás vtáhne do dějin evropského stravování od pravěku po současnost.


Zjistíte co, jak a proč jedli naši předkové, poznáte vaření v keltském oppidu a římské hodování, prozkoumáte alchymistickou dílnu i klášterní bylinkovou zahradu. Na děti čeká zážitková herna v podobě venkovského statku.

 

Více informací

UDÁLOST

Připravujeme nové výstavy

Web

Vážení návštěvníci, aktuálně pro Vás připravujeme dvě nové výstavy, které otevřeme 31. března. 


Můžete se těšit na interaktivní výstavu Jídlo!, která Vás vtáhne do dějin evropského stravování od pravěku po současnost. Zjistíte co, jak a proč jedli naši předkové, seznámíte se s vařením v keltském oppidu a římským hodováním, prozkoumáte alchymistickou dílnu i klášterní bylinkovou zahradu. Na děti čeká zážitková herna v podobě venkovského statku.

Výstava V kuchyni tematicky navazuje a zavede Vás do prostředí kuchyní našich babiček. Jaké vzpomínky se Vám při těchto slovech vybaví? Budou to vyšívané nástěnné kuchařky, policové zoubky, malované kořenky zavěšené na zdi nebo recepty dnes pozapomenutých pokrmů? Či snad neodolatelná vůně linoucí se z pootevřeného hrnce na plotně a milé chvíle plné smíchu a pohody u kuchyňského stolu? Připomeňte si s námi, jak vypadalo běžné vybavení kuchyní v první polovině 20. století, jakým způsobem se uchovávaly potraviny bez lednice, které suroviny se nejčastěji objevovaly na talíři ve venkovské kuchyni, a co všechno obnášelo připravit pokrmy bez dnešních moderních vymožeností.

Obě výstavy otevřeme 31. března a navštívit je můžete do 3. září.

 

 

Více informací

Akce

Křehkost proměny

promeny webok

Poznejte poklady našich babiček!


Na druhou únorovou neděli jsme si pro vás připravili komentované prohlídky výstavy Proměny? pro děti i dospělé. Malí návštěvníci se seznámí s výstavou zábavnou formou a v tvořivé dílničce si vytvoří vlastní podmalbu na skle. Dospělí se můžou těšit na výklad kurátorek výstavy Lucie Libicherové a Veroniky Mičolové.

 

Kdy? 

10:00 a 15:30 Malování na sklo pro děti s krátkou prohlídkou výstavy

14:00 Komentovaná prohlídka výstavy Proměny? s kurátorkami

Vstup do muzea zdarma, dětské dílny 20 Kč / účastník

Více informací

Akce

Očima Vladimíra Drápala

DSC 9662

Poznejte dílo rodáka z Tvarožné na výstavě Vladimír Drápal – Selská moderna! Zveme vás na komentované prohlídky pro děti i dospělé.


O poslední lednové neděli přijďte za uměním! Dílo tvaroženského rodáka Vladimíra Drápala promlouvá k dospělým i dětem. Připravili jsme komentované prohlídky pro naše malé návštěvníky od 3 let plné aktivit a zábavy. Dospělí návštěvníci se mohou těšit na výklad kurátorky výstavy Hany Fadingerové.

 

Akce je zdarma ke vstupence do muzea.

 

Program:

10:00 a 15:00 Dětské komentované prohlídky

16:30 Prohlídka s kurátorkou výstavy

 

Více informací najdete zde.

Více informací

PROCHÁZKA

Mrazivá noc před bitvou

oci cary web

Večerní komentovaná procházka slavkovským bojištěm


Jak vojáci trávili noc před bitvou? Jak se zahřívali a jak probíhaly poslední přípravy?

Pojďte s námi po stopách francouzské armády. Zažijte na vlastní kůži tmu a chlad bojiště. Vyrazíme z francouzského velitelství ve Šlapanicích (dnešního muzea) a projdeme zimní nocí cestou francouzského útoku u Ponětovic. 

Délku celé procházky odhadujeme na 6 km.

 

Start / cíl: Muzeum ve Šlapanicích Masarykovo náměstí 18, Šlapanice

 

S sebou potřebujete:

–pevnou obuv vhodnou do sněhu i bláta

–teplé nepromokavé oblečení, které se může ušpinit

–baterku

–vodu

–mobilní telefon

–reflexní prvky

–hrnek

 

Akce se koná za finanční podpory Evropské unie prostřednictvím programu Erasmus+

Více informací

UDÁLOST

UZAVŘENÍ MUZEA

DSC 3404 kopie

Milí návštěvníci, v době od 23. 12. 2022 do 1. 1. 2023 muzeum uzavřeme. Těšíme se na vás v novém roce! 

Více informací

Akce

Objevené Šlapanice

web Objeven lapaniceok

Zveme všechny mladé fanoušky pravěku do muzea na speciální doprovodný program Objevené Šlapanice s Davidem Honsem!


Společně s archeologem Davidem Honsem si popovídáme o tom, jestli v pravěku žili lidé i ve Šlapanicích nebo dokonce i na dnešním Masarykově náměstí. S pomocí věrných kopií nástrojů z doby kamenné si vyrobíme jednoduché kožené náramky.

Program začíná v 10:30 a ve 13:30 a trvá přibližně 60 minut.

Akce je zdarma a je vhodná pro děti od 5 let.

Projekt je realizován s finanční podporou Ministerstva kultury České republiky.

Akci najdete také na našem Facebooku: https://fb.me/e/2fypvrNZg

 

Plakat A3 final

Více informací

Výstava

Selská moderna - Vladimír Drápal

P5230022webok

Vytříbená modernistická forma s obsahem inspirovaným životem na venkově


Malíř, sochař a grafik Vladimír Drápal (1921 –2015) žil a tvořil v Tvarožné u Brna. Muzeum ve Šlapanicích v nedávné době získalo do sbírek několik jeho prací, což se stalo impulsem pro uspořádání této výstavy.

Výstava nabízí pohled na celý průběh jeho tvorby, ve které se zajímavým způsobem prolínala vytříbená modernistická forma s obsahem inspirovaným životem na venkově.

Důkladně odpozorované a ve výstižné zkratce podané motivy venkovanů, koní, zvířat, ale i pravěkých venuší autor zpracoval v různých technikách, v kresbě, grafice, malbě i soše. Vytvořil tak originální svět barev a tvarů vybízející k poznání.

Výstava je doplněna tematickou hernou pro děti.

Více informací

Výstava

Proměny?

promeny 1

Skutečně se předměty každodenní potřeby proměňují nebo jsou živé dodnes a pouze se změnil jejich vzhled?


Nová výstava představuje originálním způsobem předměty z etnografických fondů Muzea ve Šlapanicích a uvádí je do mnohdy nečekaných souvislostí s jejich současnými protějšky.

Celou výstavou se proplétá myšlenka proměny předmětů, které ve svém životě používáme téměř každý den. 

Pátrejte s námi po překvapivých paralelách a symbolických významech!

Více informací

Akce

Proměň šatník, udržitelně!

swap2

Najdete ve své šatní skříni kousky, které už nenosíte? Pojďte jim spolu s námi vdechnout nový život! Společně uspořádáme swap, výměnný bazar oděvů a módních doplňků, pro sezónu podzim a zima.


Přineste přímo na akci až 10 kousků a nechte je dál žít. Vyměňovat budeme dámské, pánské i dětské oblečení a módní doplňky, vše v dobrém stavu a vyžehlené.

Téma udržitelnosti a ohleduplnosti k životnímu prostředí doplní také promítání filmu Severní proud v režii Steffena Krones, který sleduje trasu plastového odpadu z kontinentální Evropy až do panenské přírody norských fjordů.

Přijďte si užít pohodové odpoledne, vyrobit si drobnost z nepotřebných odstřižků látek a udělat si radost něčím opět novým.

Oděvy, které nenajdou svého majitele, darujeme dobročinným organizacím.

 

PROGRAM:

14.00 zahájení swapu

14.00 – 18.00 tvoření s látkou

15.00 – 16.30 promítání filmu Severní proud

18.00 konec swapu

 

VSTUPNÉ:

Vstup na akci je zdarma.

 

KDE:

Najdete nás v budově Městské knihovny u parku, vchod vedle bistra.

Více informací

Venkovní výstava

Slavnosti slaví 90

web

Prohlédněte si venkovní výstavu připravenou k 90. výročí šlapanických slavností.


Naše kurátorky vybraly ty nejzajímavější fotoografie nejen z našich sbírek a připravily výstavu o šlapanických slavnostech známých i neznámých. Kromě fotografií a dobových textů zde najdete i zajímavosti, jako například omluvenku rodáka z účasti na slavnostech, podrobný program z roku 1934 nebo pohled do historického interiéru muzea.

Šlapanické slavnosti letos proběhnou mezi 12. - 14. srpnem a při jejich příležitosti bude vstup do muzea zdarma.

Výstava je připravena ve spolupráci s Městem Šlapanice. 

295375206 576667080531599 3440819500832251026 n

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Více informací

Akce

Archeologické léto

ARUB Archeologicke leto ok

Pojďte s námi na vycházku a navštivte nejzajímavější archeologické lokality v okolí!


Chystáme se na hradiště Réna u Ivančic, na mohylu Žuráň a pro rodiny s dětmi je připravena vycházka do jeskyně Pekárna.

Co lze vyčíst z terénních reliktů středověkých hradišť nebo pravěkých mohylníků? Na všech výpravách Vás budou provázet zkušení archeologové, kteří Vás svým vyprávěním přenesou do dob dávno minulých…

Archeologické ústavy AV ČR v Praze a v Brně ve spolupráci s dalšími archeologickými pracovišti si pro Vás připravily sérii komentovaných prohlídek vybraných archeologických lokalit. Prohlídky budou zajišťovat odborníci, kteří umožní nahlédnout, co obnáší práce archeologa a co se skutečně skrývá v zemi na známých i trochu pozapomenutých lokalitách.

Vybírat z procházek a vytvářet rezervace můžete pod odkazem https://www.arup.cas.cz/archeologicke-leto/.

Těšíme se na Vás!

Více informací

Výstava

V říši dinosaurů - PRODLOUŽENO

dino web ok

Ponořte se s námi do hlubin pravěku! Nová letní výstava vás zavede do doby před miliony a miliony let, kdy na Zemi žili trilobiti a pralesy z kapradin a plavuní obývali dinosauři. Výstava je mimořádně prodloužena.


 Atmosféru fantastické a ohromující přírody zprostředkovávají vědecké umělecké rekonstrukce výtvarníků z Volného sdružení PAS. Pětice výtvarníků, sdružených pod hlavičkou projektu Paleoart –Art and Scince / Paleoart –Umění a věda (PAS) představuje v obrazech odvětví výtvarného umění, úzce spjatého s vědeckým pohledem na historii života na Zemi. Cílem jejich tvorby je popularizovat a zpřístupnit široké veřejnosti výsledky vědecké práce. Dalším úkolem, jejž si výtvarníci v rámci společných akcí Projektu PAS kladou za cíl, je šířit a propagovat dílo Zdeňka Buriana a pokračovat tak v tradici české vědecké paleoilustrace. Autory Projektu PAS jsou Mgr. Ondřej Dostál, Ph.D. a malíř a ilustrátor Petr Modlitba. Zastoupenými členy Projektu PAS jsou výtvarníci Pavel Dvorský, Petr Modlitba, Jiří Svoboda a Jiří Teichmann, kteří se v oboru paleontologických a paleoantropologických rekonstrukcí pohybují již řadu let na té nejvyšší úrovni.

Vedle paleoartu na výstavě najdete i reálné pozůstatky dávnověkého světa v podobě fosílií živočichů (trilobitů nebo amonitů), rostlin (přesliček, kapradin), ale uvidíte dokonce i miliony let starou šišku nebo koprolit. Díky 3D modelům našich fosílií se můžete doslova dotknout pravěkého života a nechat se unést do vzdálené dávno zaniklé doby.

Nejzajímavějším prvkem ve výstavě je bezpochyby 3D rekonstrukce zubu dinosaura, který byl objeven v Brně-Slatině. Přijďte si prohlédnout věrnou repliku jednoho z nejunikátnějších nálezů v České republice a ponořte se s námi do hlubin pravěku!

Více informací

Výstava

Tajemství jeskynních kostí - PRODLOUŽENO

jeskyne web ok

Také výstava Tajemství jeskynních kostí Vás vezme do pravěku a seznámí s vyhynulými zvířaty, jejichž kosti byly nalezeny v jeskyních nedalekého Moravského krasu. Výstava je mimořádně prodloužena.


Zvířata vyhledávala jeskyně jako místo úkrytu, jiná se sem dostávala nedobrovolně jako kořist. Mezi nejznámější z nich patří jeskynní medvědi, lvi, hyeny, najdeme tu však i drobné savce. Výstava vypráví rovněž o práci speleopaleontologů, kteří se zkoumání této čtvrtohorní fauny věnují.

Více informací

Akce

Férová snídaně s módou, aneb udržitelně!

3

Milujete víkendová rána, kdy nemusíte nikam spěchat a máte čas připravit si oblíbenou snídani? Užijte si jedno takové ráno s námi a podělte se o svůj oblíbený recept! Na tradiční akci spojené se soutěžní ochutnávkou pokrmů připravených z fair trade a lokálních surovin společně posnídáme vámi připravené snídaňové pochoutky, vybereme tu nejlepší a vítěze odměníme.


A při snídani rovnou proměníme i náš šatník, a to udržitelně! Společně uspořádáme swap, výměnný bazar oděvů a módních doplňků. Najdete ve své šatní skříni kousky, které už nenosíte? Pojďte jim spolu s námi vdechnout nový život. Přineste až 10 kousků a nechte je dál žít. Vyměňovat budeme dámské, pánské i dětské oblečení a módní doplňky, vše v dobrém stavu a vyžehlené. Přijďte si užít pohodové dopoledne, ochutnat něco nového a proměnit svůj šatník udržitelným způsobem.

 

PROGRAM:

10.00 začíná snídaně a swap

10.00 – 12.00 ochutnávání a vyměňování

12.00 – 12.30 povídání o udržitelné módě

12.30 vyhlášení vítězné snídaně

14.00 konec swapu

 

VSTUPNÉ:

Vstup na akci je zdarma.

 

KDE:

Najdete nás v budově knihovny.

 

Oděvy, které nenajdou svého majitele, darujeme dobročinným organizacím.

Více informací

Virtuální výstava

Výšivková tiskátka. (Ne)známý poklad ze Šlapanic

Tisktka Vstava ML

Prohlédněte si naši novou virtuální výstavu! Tentokrát představujeme výšivková tiskátka z našich sbírek.


Ve spolupráci s Ústavem archeologie a muzeologie Masarykovy univerzity jsme připravili novou studentskou virtuální výstavu. Inspiraci našli studenti filozofické fakulty v jedinečném souboru výšivkových tiskátek ze sbírky šlapanického muzea. Tiskátka se používala při vytváření vzorů pro plné i dírkové vyšívání a obzvlášť oblíbená byla na přelomu 19. a 20. století. V muzeu pečujeme o více než čtyři tisíce kusů těchto raznic. Studenti se při přípravě výstavy zaměřili zejména na technologický postup využití tiskátek, ale i na jejich výrobu či ukládání.

Poznat něžnou krásu výšivkových tiskátek můžete na adrese https://exhibition.indihu.cz/view/tiskatka do 21. 9. 2022.

Více informací

PROCHÁZKA

Ornitologická procházka

pta fotosout na web

Zajímá Vás, kde ve Šlapanicích a okolí můžete pozorovat nejrůznější druhy ptáků? Pojďte se s námi projít na ornitologickou procházku s Mgr. Filipem Petříkem.


Společně navštívíme vybrané lokality ve Šlapanicích a poznáme různé biotopy, které zde volně žijící ptáci obývají.

Kdy a kde se sejdeme?
7.30 pro malé i velké ornitology (sraz v 7.20 před budovou muzea na náměstí)
10.00 pro rodiny s dětmi (sraz v 9.50 před budovou muzea na náměstí)

Dejte nám vědět:
prosíme o potvrzení účasti na telefon 544 544 260 nebo na email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Vstupné
Vstup na procházku je zdarma.

Co s sebou?
Na procházku doporučujeme vzít si pevnou obuv a případně dalekohled, pokud vlastníte.

 

Ptačí cvrlikání můžete slyšet hlavně po rozednění a při smrákání, kdy je ptactvo nejaktivnější. Viděli jste ve Šlapanicích nějaké zástupce ptačí říše? Navštěvují rádi ptáčci krmítko zrovna na Vaší zahradě? Rozhlédněte se kolem sebe.

Pošlete nám fotku v komentáři na facebooku, přes messenger nebo na mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Vaše fotografické úlovky následně zveřejníme v samostatné fotogalerii.

 

Více informací
muzeum brnenska

Muzeum
Brněnska

příspěvková organizace
více informací
vila low beer

Vila
Löw-Beer

v Brně
více informací
mohyla miru
Památník

Mohyla
míru

více informací

Podhorácké
muzeum

klášter porta coeli
více informací
podhoracke muzeum

Muzeum v
Ivančicích

lapidárium
více informací
muzeum ivancice

Památník
písemnictví

na Moravě
více informací
pamatnik pisemnictvi

partner jihomoravsky kraj partner asociace muzeii partner cesky rozhlas icom prague 2022 top jizni morava IDS - JMK partner kudy z nudy

All Rights Reserved Muzeum Brněnska © 2020, Webdesign by LE CLAVERA s.r.o.

Informace o cookies

Když kliknete na "Přijmout všechny soubory cookie", poskytnete tím souhlas k jejich ukládání na vašem zařízení, což pomáhá s navigací na stránce, s analýzou využití dat a s našimi marketingovými snahami.

Nastavení cookies


Používáme následující soubory cookies

Při návštěvě jakékoli webové stránky je pravděpodobné, že stránka získá nebo uloží informace na vašem prohlížeči, a to většinou ve formě souborů cookie. Můžou to být informace týkající se vás, vašich preferencí a zařízení, které používáte. Většinou to slouží k vylepšování stránky, aby fungovala podle vašich očekávání. Informace vás zpravidla neidentifikují jako jednotlivce, ale celkově mohou pomoci přizpůsobovat prostředí vašim potřebám. Respektujeme vaše právo na soukromí, a proto se můžete rozhodnout, že některé soubory cookie nebudete akceptovat. Když kliknete na různé tituly, dozvíte se více a budete moci nastavení změnit. Nezapomínejte ale na to, že zablokováním některých souborů cookie můžete ovlivnit, jak stránka funguje a jaké služby jsou vám nabízeny.

Tyto cookies jsou nezbytné k tomu, aby Webové stránky fungovaly, takže není možné je vypnout. Většinou jsou nastavené jako odezva na akci, kterou na Webových stránkách sami provedete, jako je např. bezpečnostní nastavení, přihlašování, vyplňování formulářů. Prohlížeč můžete nastavit tak, aby blokoval soubory cookies nebo o nich posílal upozornění. Mějte na paměti, že některé stránky bez těchto souborů nebudou fungovat. Tyto soubory cookies neukládají žádné informace přiřaditelné ke konkrétní osobě. Tyto cookies můžeme nastavovat my nebo poskytovatelé třetí strany, jejichž služby na stránkách používáme. Tyto soubory cookies neukládají žádné informace přiřaditelné ke konkrétní osobě.
Tyto cookies slouží ke zlepšení fungování Webových stránek. Umožňují nám rozpoznat a zjistit počet návštěvníků a sledovat, jak návštěvníci používají Webové stránky. Pomáhají nám zlepšovat způsob, jakým Webové stránky fungují, například tak, že umožňují uživatelům snadno najít to, co hledají. Tyto cookies neshromažďují informace, které by dokázaly identifikovat Vaši osobu. Pomocí těchto nástrojů analyzujeme a pravidelně zlepšujeme funkcionalitu našich Webových stránek. Získané statistiky můžeme použít ke zlepšení uživatelského komfortu a abychom učinili Vaši návštěvu Webových stránek zajímavější pro Vás jako uživatele.