Archiv

Výstava

Selská moderna - Vladimír Drápal

P5230022webok

Vytříbená modernistická forma s obsahem inspirovaným životem na venkově


Malíř, sochař a grafik Vladimír Drápal (1921 –2015) žil a tvořil v Tvarožné u Brna. Muzeum ve Šlapanicích v nedávné době získalo do sbírek několik jeho prací, což se stalo impulsem pro uspořádání této výstavy.

Výstava nabízí pohled na celý průběh jeho tvorby, ve které se zajímavým způsobem prolínala vytříbená modernistická forma s obsahem inspirovaným životem na venkově.

Důkladně odpozorované a ve výstižné zkratce podané motivy venkovanů, koní, zvířat, ale i pravěkých venuší autor zpracoval v různých technikách, v kresbě, grafice, malbě i soše. Vytvořil tak originální svět barev a tvarů vybízející k poznání.

Výstava je doplněna tematickou hernou pro děti.

Více informací

Výstava

Proměny?

promeny 1

Skutečně se předměty každodenní potřeby proměňují nebo jsou živé dodnes a pouze se změnil jejich vzhled?


Nová výstava představuje originálním způsobem předměty z etnografických fondů Muzea ve Šlapanicích a uvádí je do mnohdy nečekaných souvislostí s jejich současnými protějšky.

Celou výstavou se proplétá myšlenka proměny předmětů, které ve svém životě používáme téměř každý den. Skutečně se však proměňují nebo jsou živé dodnes a pouze se změnil jejich vzhled?

Pátrejte s námi po překvapivých paralelách a symbolických významech!

Více informací

Akce

Proměň šatník, udržitelně!

swap2

Najdete ve své šatní skříni kousky, které už nenosíte? Pojďte jim spolu s námi vdechnout nový život! Společně uspořádáme swap, výměnný bazar oděvů a módních doplňků, pro sezónu podzim a zima.


Přineste přímo na akci až 10 kousků a nechte je dál žít. Vyměňovat budeme dámské, pánské i dětské oblečení a módní doplňky, vše v dobrém stavu a vyžehlené.

Téma udržitelnosti a ohleduplnosti k životnímu prostředí doplní také promítání filmu Severní proud v režii Steffena Krones, který sleduje trasu plastového odpadu z kontinentální Evropy až do panenské přírody norských fjordů.

Přijďte si užít pohodové odpoledne, vyrobit si drobnost z nepotřebných odstřižků látek a udělat si radost něčím opět novým.

Oděvy, které nenajdou svého majitele, darujeme dobročinným organizacím.

 

PROGRAM:

14.00 zahájení swapu

14.00 – 18.00 tvoření s látkou

15.00 – 16.30 promítání filmu Severní proud

18.00 konec swapu

 

VSTUPNÉ:

Vstup na akci je zdarma.

 

KDE:

Najdete nás v budově Městské knihovny u parku, vchod vedle bistra.

Více informací

UDÁLOST

Připravujeme nové výstavy

Web

Vážení návštěvníci, aktuálně pro Vás připravujeme dvě nové výstavy, které otevřeme 17. listopadu. 


Můžete se těšit na výstavy Selská moderna a Proměny?

Malíř, sochař a grafik Vladimír Drápal (1921 – 2015) žil a tvořil v Tvarožné u Brna. Muzeum ve Šlapanicích v nedávné době získalo do sbírek několik jeho prací, což se stalo impulsem pro uspořádání výstavy Selská moderna. Výstava nabízí pohled na celý průběh jeho tvorby, ve které se zajímavým způsobem prolínala vytříbená modernistická forma s obsahem inspirovaným životem na venkově. Důkladně odpozorované a ve výstižné zkratce podané motivy venkovanů, koní, zvířat, ale i pravěkých venuší autor zpracoval v různých technikách, v kresbě, grafice, malbě i soše.  Vytvořil tak originální svět barev a tvarů vybízející k poznání.

Výstava Proměny? představí artefakty pocházející z lidového prostředí v nečekaně moderních souvislostech. Bude jen na návštěvníkovi, aby posoudil, nakolik se v průběhu let proměnil jejich vzhled, funkce nebo využití.

 

 

Více informací

Venkovní výstava

Slavnosti slaví 90

web

Prohlédněte si venkovní výstavu připravenou k 90. výročí šlapanických slavností.


Naše kurátorky vybraly ty nejzajímavější fotoografie nejen z našich sbírek a připravily výstavu o šlapanických slavnostech známých i neznámých. Kromě fotografií a dobových textů zde najdete i zajímavosti, jako například omluvenku rodáka z účasti na slavnostech, podrobný program z roku 1934 nebo pohled do historického interiéru muzea.

Šlapanické slavnosti letos proběhnou mezi 12. - 14. srpnem a při jejich příležitosti bude vstup do muzea zdarma.

Výstava je připravena ve spolupráci s Městem Šlapanice. 

295375206 576667080531599 3440819500832251026 n

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Více informací

Akce

Archeologické léto

ARUB Archeologicke leto ok

Pojďte s námi na vycházku a navštivte nejzajímavější archeologické lokality v okolí!


Chystáme se na hradiště Réna u Ivančic, na mohylu Žuráň a pro rodiny s dětmi je připravena vycházka do jeskyně Pekárna.

Co lze vyčíst z terénních reliktů středověkých hradišť nebo pravěkých mohylníků? Na všech výpravách Vás budou provázet zkušení archeologové, kteří Vás svým vyprávěním přenesou do dob dávno minulých…

Archeologické ústavy AV ČR v Praze a v Brně ve spolupráci s dalšími archeologickými pracovišti si pro Vás připravily sérii komentovaných prohlídek vybraných archeologických lokalit. Prohlídky budou zajišťovat odborníci, kteří umožní nahlédnout, co obnáší práce archeologa a co se skutečně skrývá v zemi na známých i trochu pozapomenutých lokalitách.

Vybírat z procházek a vytvářet rezervace můžete pod odkazem https://www.arup.cas.cz/archeologicke-leto/.

Těšíme se na Vás!

Více informací

Výstava

V říši dinosaurů - PRODLOUŽENO

dino web ok

Ponořte se s námi do hlubin pravěku! Nová letní výstava vás zavede do doby před miliony a miliony let, kdy na Zemi žili trilobiti a pralesy z kapradin a plavuní obývali dinosauři. Výstava je mimořádně prodloužena.


 Atmosféru fantastické a ohromující přírody zprostředkovávají vědecké umělecké rekonstrukce výtvarníků z Volného sdružení PAS. Pětice výtvarníků, sdružených pod hlavičkou projektu Paleoart –Art and Scince / Paleoart –Umění a věda (PAS) představuje v obrazech odvětví výtvarného umění, úzce spjatého s vědeckým pohledem na historii života na Zemi. Cílem jejich tvorby je popularizovat a zpřístupnit široké veřejnosti výsledky vědecké práce. Dalším úkolem, jejž si výtvarníci v rámci společných akcí Projektu PAS kladou za cíl, je šířit a propagovat dílo Zdeňka Buriana a pokračovat tak v tradici české vědecké paleoilustrace. Autory Projektu PAS jsou Mgr. Ondřej Dostál, Ph.D. a malíř a ilustrátor Petr Modlitba. Zastoupenými členy Projektu PAS jsou výtvarníci Pavel Dvorský, Petr Modlitba, Jiří Svoboda a Jiří Teichmann, kteří se v oboru paleontologických a paleoantropologických rekonstrukcí pohybují již řadu let na té nejvyšší úrovni.

Vedle paleoartu na výstavě najdete i reálné pozůstatky dávnověkého světa v podobě fosílií živočichů (trilobitů nebo amonitů), rostlin (přesliček, kapradin), ale uvidíte dokonce i miliony let starou šišku nebo koprolit. Díky 3D modelům našich fosílií se můžete doslova dotknout pravěkého života a nechat se unést do vzdálené dávno zaniklé doby.

Nejzajímavějším prvkem ve výstavě je bezpochyby 3D rekonstrukce zubu dinosaura, který byl objeven v Brně-Slatině. Přijďte si prohlédnout věrnou repliku jednoho z nejunikátnějších nálezů v České republice a ponořte se s námi do hlubin pravěku!

Více informací

Výstava

Tajemství jeskynních kostí - PRODLOUŽENO

jeskyne web ok

Také výstava Tajemství jeskynních kostí Vás vezme do pravěku a seznámí s vyhynulými zvířaty, jejichž kosti byly nalezeny v jeskyních nedalekého Moravského krasu. Výstava je mimořádně prodloužena.


Zvířata vyhledávala jeskyně jako místo úkrytu, jiná se sem dostávala nedobrovolně jako kořist. Mezi nejznámější z nich patří jeskynní medvědi, lvi, hyeny, najdeme tu však i drobné savce. Výstava vypráví rovněž o práci speleopaleontologů, kteří se zkoumání této čtvrtohorní fauny věnují.

Více informací

Akce

Férová snídaně s módou, aneb udržitelně!

3

Milujete víkendová rána, kdy nemusíte nikam spěchat a máte čas připravit si oblíbenou snídani? Užijte si jedno takové ráno s námi a podělte se o svůj oblíbený recept! Na tradiční akci spojené se soutěžní ochutnávkou pokrmů připravených z fair trade a lokálních surovin společně posnídáme vámi připravené snídaňové pochoutky, vybereme tu nejlepší a vítěze odměníme.


A při snídani rovnou proměníme i náš šatník, a to udržitelně! Společně uspořádáme swap, výměnný bazar oděvů a módních doplňků. Najdete ve své šatní skříni kousky, které už nenosíte? Pojďte jim spolu s námi vdechnout nový život. Přineste až 10 kousků a nechte je dál žít. Vyměňovat budeme dámské, pánské i dětské oblečení a módní doplňky, vše v dobrém stavu a vyžehlené. Přijďte si užít pohodové dopoledne, ochutnat něco nového a proměnit svůj šatník udržitelným způsobem.

 

PROGRAM:

10.00 začíná snídaně a swap

10.00 – 12.00 ochutnávání a vyměňování

12.00 – 12.30 povídání o udržitelné módě

12.30 vyhlášení vítězné snídaně

14.00 konec swapu

 

VSTUPNÉ:

Vstup na akci je zdarma.

 

KDE:

Najdete nás v budově knihovny.

 

Oděvy, které nenajdou svého majitele, darujeme dobročinným organizacím.

Více informací

Virtuální výstava

Výšivková tiskátka. (Ne)známý poklad ze Šlapanic

Tisktka Vstava ML

Prohlédněte si naši novou virtuální výstavu! Tentokrát představujeme výšivková tiskátka z našich sbírek.


Ve spolupráci s Ústavem archeologie a muzeologie Masarykovy univerzity jsme připravili novou studentskou virtuální výstavu. Inspiraci našli studenti filozofické fakulty v jedinečném souboru výšivkových tiskátek ze sbírky šlapanického muzea. Tiskátka se používala při vytváření vzorů pro plné i dírkové vyšívání a obzvlášť oblíbená byla na přelomu 19. a 20. století. V muzeu pečujeme o více než čtyři tisíce kusů těchto raznic. Studenti se při přípravě výstavy zaměřili zejména na technologický postup využití tiskátek, ale i na jejich výrobu či ukládání.

Poznat něžnou krásu výšivkových tiskátek můžete na adrese https://exhibition.indihu.cz/view/tiskatka do 21. 9. 2022.

Více informací

PROCHÁZKA

Ornitologická procházka

pta fotosout na web

Zajímá Vás, kde ve Šlapanicích a okolí můžete pozorovat nejrůznější druhy ptáků? Pojďte se s námi projít na ornitologickou procházku s Mgr. Filipem Petříkem.


Společně navštívíme vybrané lokality ve Šlapanicích a poznáme různé biotopy, které zde volně žijící ptáci obývají.

Kdy a kde se sejdeme?
7.30 pro malé i velké ornitology (sraz v 7.20 před budovou muzea na náměstí)
10.00 pro rodiny s dětmi (sraz v 9.50 před budovou muzea na náměstí)

Dejte nám vědět:
prosíme o potvrzení účasti na telefon 544 544 260 nebo na email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Vstupné
Vstup na procházku je zdarma.

Co s sebou?
Na procházku doporučujeme vzít si pevnou obuv a případně dalekohled, pokud vlastníte.

 

Ptačí cvrlikání můžete slyšet hlavně po rozednění a při smrákání, kdy je ptactvo nejaktivnější. Viděli jste ve Šlapanicích nějaké zástupce ptačí říše? Navštěvují rádi ptáčci krmítko zrovna na Vaší zahradě? Rozhlédněte se kolem sebe.

Pošlete nám fotku v komentáři na facebooku, přes messenger nebo na mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Vaše fotografické úlovky následně zveřejníme v samostatné fotogalerii.

 

Více informací

Přednáška

Historické dědictví starých kulturních krajin na Brněnsku

krajinaok

Doprovodná přednáška prof. RNDr. Jaromíra Kolejky, CSc. k výstavě Vcházení do krajinomalby a krajinářské fotografie.


Doprovodná přednáška prof. RNDr. Jaromíra Kolejky, CSc. (Ústav geoniky AV ČR, oddělení environmentální geografie) k výstavě „Vcházení do krajinomalby a krajinářské fotografie“ se bude zabývat zajímavým a velmi aktuálním tématem péče o krajinářské přírodně kulturní dědictví. V kulturní krajině Brněnska totiž můžeme nalézt vzácně zachované zbytky krajiny, které se formovaly již od středověku a přežily období průmyslové společnosti a éru socialistického kolektivního zemědělství. Vyznačují se velkou podobností současného vzhledu a využívání, jaký měly v první polovině 19. století. V rámci nedávno ukončeného výzkumu bylo na historickém území Moravy zjištěno více než 1100 zachovalých zbytků starobylé kulturní krajiny, z toho na Brněnsku 75 případů. Menších areálů je jistě daleko více a každý tak má možnost podle návodu vyhledávat a rozmanitým způsobem pečovat o toto málo známé krajinářské přírodně kulturní dědictví významem se blížící stavebním a přírodním pozoruhodnostem naší krajiny.

Více informací

Akce

Ponocujte s muzeem

nocni prohlidkyok

Vychutnejte si jedinečný zážitek: speciální noční prohlídky jen ve světle baterky! Užijete si výstavy v netradiční noční atmosféře s těmi, se kterými se bojíte rádi. Pozvěte rodinu či přátele a okuste opravdovou noc v muzeu.


 

Co byste měli vědět:

- rádi přivítáme i odvážné malé návštěvníky

- na prohlídce budete jen se svou skupinou a našimi průvodci

- během prohlídky navštívíte výstavy Nezkrotná obloha: Dravci české krajiny a Vcházení do krajinomalby a krajinářské fotografie i malou stálou expozici Historické koněspřežné kočáry

- s sebou si můžete vzít svou oblíbenou baterku (posvítit si můžete ale i svítilnou v mobilu nebo si půjčit naše baterky)

 

Termíny: 10. 3., 11. 3., 12. 3., 17. 3., 18. 3., 19. 3., začátek vždy ve 20:00

Délka programu: 60 minut

Cena: 300 Kč/skupina

Kapacita: max. 8 osob/skupina

Rezervace: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 544 544 262, 702 204 898

Více informací

Akce

Komentovaná prohlídka výstavy

vystavawebok

Srdečně zveme na komentovanou prohlídku výstavy s jedním z autorů Mgr. Petrem Halasem, Ph.D.

Více informací

Akce

Dotkni se krajiny!

Dotkny se krajiny plakat page 001 web

Dotkni se krajiny! Akce pro rodiny s dětmi ve fascinujícím světě barev, vůní a textur.


Speciální program se zaměřuje na rozvoj smyslového vnímání a užijí si ho rodiny s dětmi od 2 do 7 let. Akce je zdarma ke vstupence do muzea.

Dotkny se krajiny plakat page 001

 

Více informací

Výstava

Vcházení do krajinomalby a krajinářské fotografie

webok

Výstava tematicky zaměřená na jižní Moravu a moravské Karpaty ukáže proměny moravské krajiny zhruba za posledních sto let prostřednictvím obrazů a fotografií.


Smyslem výstavy je zkoumat a komentovat proměny krajiny na základě srovnání v minulosti vytvořených krajinomaleb a fotografií se současným stavem. Realistické malby a staré fotografie nám zanechaly svědectví o dřívějších způsobech využívání krajiny, o typech rostlinných společenstev, někdy dokonce i o konkrétních druzích rostlin, které je možné v obrazech identifikovat. Projekt je založen na dohledávání míst pořízení krajinomaleb a fotografií v terénu, zhotovení srovnávacích fotografických snímků a interpretaci změn krajiny s použitím mapových či literárních pramenů a také výsledků terénního průzkumu. Díky tomu můžeme hodnotit, jak se daná lokalita v průběhu času dále utvářela.

Tímto způsobem je možné i jinak než čistě esteticky pohlédnout na artefakty, které budou na výstavě prezentovány: krajinné veduty brněnského malíře 19. století Františka Richtera(1774–1860), fotografie lokalit Moravského krasu od Karla Absolona (1877-1960) a Vladimíra Stehlíka, krajinomalby šlapanického rodáka Aloise Kalvody (1875–1934)nebo práce malíře a sochaře z Tvarožné Vladimíra Drápala (1921–2015) či malíře výjevů z okolí Kořence Františka Řehořka (1890–1982).

Projekt je podporován Technologickou agenturou České republiky a řešitelskými institucemi, mezi nimiž jsou:

Ústav geoniky AV ČR, v.v.i.

Mendelova univerzita v Brně

Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v.v.i.

Více informací

Výstava

Nezkrotná obloha: Dravci české krajiny

dravciok

Výstava převzatá z Podhoráckého muzea představí dravce žijící na území ČR. Návštěvníci se seznámí s prostředím, ve kterém žijí, jejich způsobme života, technikami lovu i jejich hlasy.


Exponáty jsou zapůjčeny z Muzea Velké Meziříčí a Jihomoravského muzea ve Znojmě.

Více informací

Akce

Letní příměstské tábory

DSC ok

Na srpen jsme připravili hned tři příměstské tábory, na které se už nyní můžete přihlašovat. Z čeho můžete vybírat?


Přihlaste se na příměstské tábory!

Hračky ožívají (v muzeu) je tábor určený předškolákům a nejmenším školákům, tradičně se věnujeme tématice her a hraček. Program propojuje tvořivé činnosti s pohybovými hrami a venkovními aktivitami https://www.luzanky.cz/Primestske-tabory/65353/Hracky-ozivaji-v-muzeu.

Hravé léto s muzeem se bude opět zaměřovat na archeologickou tématiku a jsme nadšení, že bude letos součástí programu také jednodenní výlet do Vídně https://www.luzanky.cz/Primestske-tabory/65355/Hrave-leto-s-muzeem.

Pod názvem #síť se skrývá pokračování úspěšného příměstského tábora pro teenagery, který se zaměřuje na natáčení a editování videí https://www.luzanky.cz/Primestske-tabory/65354/sit. Organizujeme ho společně s Městskou knihovnou Šlapanice.

Více informací

UDÁLOST

Sváteční otevírací doba

DSC 6400

Udělejte si o svátcích radost návštěvou muzea, prohlédněte si naši otevírací dobu a užijte si poslední dny výstav. Ve středu 29. a ve čtvrtek 30. prosince otevíráme už v 10 hodin.


vnon otevrac doba opraven

 

Více informací
muzeum brnenska

Muzeum
Brněnska

příspěvková organizace
více informací
vila low beer

Vila
Löw-Beer

v Brně
více informací
mohyla miru
Památník

Mohyla
míru

více informací

Podhorácké
muzeum

klášter porta coeli
více informací
podhoracke muzeum

Muzeum v
Ivančicích

lapidárium
více informací
muzeum ivancice

Památník
písemnictví

na Moravě
více informací
pamatnik pisemnictvi

partner jihomoravsky kraj partner asociace muzeii partner cesky rozhlas icom prague 2022 top jizni morava IDS - JMK partner kudy z nudy

All Rights Reserved Muzeum Brněnska © 2020, Webdesign by LE CLAVERA s.r.o.

Informace o cookies

Když kliknete na "Přijmout všechny soubory cookie", poskytnete tím souhlas k jejich ukládání na vašem zařízení, což pomáhá s navigací na stránce, s analýzou využití dat a s našimi marketingovými snahami.

Nastavení cookies


Používáme následující soubory cookies

Při návštěvě jakékoli webové stránky je pravděpodobné, že stránka získá nebo uloží informace na vašem prohlížeči, a to většinou ve formě souborů cookie. Můžou to být informace týkající se vás, vašich preferencí a zařízení, které používáte. Většinou to slouží k vylepšování stránky, aby fungovala podle vašich očekávání. Informace vás zpravidla neidentifikují jako jednotlivce, ale celkově mohou pomoci přizpůsobovat prostředí vašim potřebám. Respektujeme vaše právo na soukromí, a proto se můžete rozhodnout, že některé soubory cookie nebudete akceptovat. Když kliknete na různé tituly, dozvíte se více a budete moci nastavení změnit. Nezapomínejte ale na to, že zablokováním některých souborů cookie můžete ovlivnit, jak stránka funguje a jaké služby jsou vám nabízeny.

Tyto cookies jsou nezbytné k tomu, aby Webové stránky fungovaly, takže není možné je vypnout. Většinou jsou nastavené jako odezva na akci, kterou na Webových stránkách sami provedete, jako je např. bezpečnostní nastavení, přihlašování, vyplňování formulářů. Prohlížeč můžete nastavit tak, aby blokoval soubory cookies nebo o nich posílal upozornění. Mějte na paměti, že některé stránky bez těchto souborů nebudou fungovat. Tyto soubory cookies neukládají žádné informace přiřaditelné ke konkrétní osobě. Tyto cookies můžeme nastavovat my nebo poskytovatelé třetí strany, jejichž služby na stránkách používáme. Tyto soubory cookies neukládají žádné informace přiřaditelné ke konkrétní osobě.
Tyto cookies slouží ke zlepšení fungování Webových stránek. Umožňují nám rozpoznat a zjistit počet návštěvníků a sledovat, jak návštěvníci používají Webové stránky. Pomáhají nám zlepšovat způsob, jakým Webové stránky fungují, například tak, že umožňují uživatelům snadno najít to, co hledají. Tyto cookies neshromažďují informace, které by dokázaly identifikovat Vaši osobu. Pomocí těchto nástrojů analyzujeme a pravidelně zlepšujeme funkcionalitu našich Webových stránek. Získané statistiky můžeme použít ke zlepšení uživatelského komfortu a abychom učinili Vaši návštěvu Webových stránek zajímavější pro Vás jako uživatele.