Muzeum ve Šlapanicích
Historie, příběhy a zážitky (nejen) pro děti

Výstava

Svatby a veselky. Očima žáků Gymnázia a ZUŠ Šlapanice

01. 10. 2021 - 09. 01. 2022

Fotka web 1

 Představujeme výběr z prací žáků a studentů Gymnázia Šlapanice a ZUŠ Šlapanice. Díla byla inspirována vybranými předměty z výstavy Vítej, nevěsto milá... a vytvořená různými technikami autory ve věku od šesti let po dospělé.


Výstavou navazujeme na dlouhodobou spolupráci Muzea ve Šlapanicích a Gymnázia a ZUŠ Šlapanice, ale zároveň zahajujeme i spolupráci novou: mezi ZUŠ Šlapanice a Výtvarnou a taneční školou Slnečnice Art z Bratislavy. V muzeu tak narazíte kromě děl talentovaných šlapanických výtvarníků i na drobnou ukázku prací mladých slovenských autorů.

 

Plakt ZUS

 

Výstava

Vítej, nevěsto milá... Svatební šaty města i venkova

17. 09. 2021 - 09. 01. 2022

nevsta3 B3 web

 Výstava představí módu svatebních šatů, jejich proměny během uplynulého století i zvyky spojené se svatebním dnem. Představena je také tradiční svatba z prostředí Šlapanic spolu se svatebním oděvem nevěsty.


Výstava věnovaná tématu svatby Vítej, nevěsto milá... Svatební šaty města i venkova Vás provede proměnami svatební módy během uplynulého století i tradičním oděvem nevěsty ze Šlapanic. Vystavené svatební šaty představují jedinečný doklad vývoje módy během posledních téměř sta let. Nejstarší šaty jsou datovány rokem 1920, v těch nejmladších se nevěsta vdávala roku 1988. Prohlédnout si tak můžete například krajkové šaty přiléhavé siluety s vlečkou ze čtyřicátých let, šaty se zvýrazněným pasem z pruhovaného šifonu a nabíranou sukní délky ke kolenům z konce let padesátých nebo třeba šaty ze splývavé krajkoviny protkávané zlatým lurexem, v nichž nevěsta řekla své ano v roce 1971. Vystavené šaty doprovází, stejně jako nevěstu na svatbě, šaty družičkovské, z období dvacátých až padesátých let. Kromě šatů si můžete prohlédnout také dobové módní doplňky jako vyšívané závoje, věnečky, rukavičky nebo třeba zlaté brokátové střevíčky z roku 1920. Vystaveny jsou rovněž historické svatební smlouvy, oznámení, blahopřání, portrétní fotografie i prvorepublikové módní časopisy. Prohlédnout si můžete i část výbavy, kterou si nevěsta s sebou odnášela do svého nového domova. Výstava rovněž poukazuje na rozdílné pojetí a tradice svateb odehrávajících se v prostředí města a venkova. Zvláštní pozornost je věnována tradičnímu oděvu nevěsty ze Šlapanic a svatebním zvykům se Šlapanicemi spojenými.

Výstava je převzata z Muzea v Ivančicích a je doplněna o část věnovanou Šlapanicím. Realizována byla mimo jiné na základě výpůjček ze strany veřejnosti a muzeí, za což bychom chtěli všem dotyčným poděkovat.

 

 

Plakt bez oezovch znaek page 001 1

Venkovní výstava

Šlapanická svatba 1894

30. 09. 2021 - 31. 10. 2021

lapanick svatba web II

Venkovní výstava je věnována tradiční šlapanické svatbě, takové, jaká byla roku 1894 předvedena na Národopisné výstavce ve Šlapanicích a popsána zvláštním reportérem v článku Moravské orlice.


Přeneste se s námi více než 100 let do minulosti a nechte se okouzlit ilustrací vybraných okamžiků této výjimečné události! Autorkou ilustrací je Gabriela Mangerová.

Další pozvánky Archiv

Aktuálně

AKTUALITY

Vážení návštěvníci,

ve čtvrtek 28. 10. můžete navštívit aktuální výstavy v běžné otevírací době zdarma.

K probíhajícím výstavám realizujeme programy pro MŠ, ZŠ a SŠ, sledujte naši nabídku na https://www.muzeumbrnenska.cz/cz/pro-skoly/nase-nabidka.

Těšíme se na Vás!

Otevírací hodiny

Vstupné

muzeum brnenska

Muzeum
Brněnska

příspěvková organizace
více informací
vila low beer

Vila
Löw-Beer

v Brně
více informací
mohyla miru
Památník

Mohyla
míru

více informací

Podhorácké
muzeum

klášter porta coeli
více informací
podhoracke muzeum

Muzeum v
Ivančicích

lapidárium
více informací
muzeum ivancice

Památník
písemnictví

na Moravě
více informací
pamatnik pisemnictvi

partner jihomoravsky kraj partner asociace muzeii partner cesky rozhlas

All Rights Reserved Muzeum Brněnska © 2020, Webdesign by LE CLAVERA s.r.o.