26.06.2020 - 13.09.2020 | Muzeum ve Šlapanicích

Zdeněk Dvořáček – Drobné práce

Výběr z díla šlapanického rodáka Zdeňka Dvořáčka, malíře a grafika, zakládajícího člena uměleckého sdružení Q Brno.

Výstava představuje výběr z díla šlapanického rodáka, malíře, grafika a spoluzakladatele Sdružení Q Zdeňka Dvořáčka (1929 – 1988). Zdeněk Dvořáček vystudoval krajinomalbu na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě, ale brzy se vydal vlastní tvůrčí cestou.

Tvůrčí metoda Zdeňka Dvořáčka byla ve své době ojedinělá, kombinovala malbu, prorývanou kresbu a perokresbu. Dávala tak vzniknout složité, někdy až reliéfní struktuře. Díla jsou věnována především námětu krajiny a člověka, prodchnuta jsou hlubokou symbolikou.

Kromě maleb je Zdeněk Dvořáček autorem mnoha drobných kreseb, návrhů a skic, ať už ve volné či užité grafice. Významná část jeho tvorby je spjata s brněnským podnikem Grafia, kde po celý život pracoval.

Na výstavě jsou zařazena díla z období šedesátých až osmdesátých let, nabízí tak ucelený vhled do umělcovy zralé tvorby. Vystaveny jsou perokresby, skici a drobná díla vytvořená kombinovanou technikou.