18.10.2019 - 26.01.2020 | Muzeum ve Šlapanicích

Nomádi Evropy – Příběh slovenského drátenictví

Výstava převzatá z Považského múzea v Žilině připomene fenomén drátenictví. Vedle historického pohledu na toto téma představí také uměleckou tvorbu současných mistrů dráteníků.

Výstava Nomádi Evropy – Příběh slovenského drátenictví přibližuje návštěvníkům fenomén drátenictví a také samotné mistry dráteníky. Řemeslníky, kteří kvůli chudobě opouštěli své domovy v horských oblastech severozápadního Slovenska a Spiše, a vydávali se na cesty do dalekých krajin, aby si zde svou zručností přivydělávali na živobytí.

Díky jejich šikovnosti vznikaly z drátu především praktické předměty každodenní potřeby, které ale nepostrádají umělecké kvality. Vedle historického pohledu na toto téma výstava představuje také uměleckou tvorbu současných mistrů dráteníků. Návštěvníci zde mohou obdivovat nejrůznější zvířata, dopravní prostředky, stavby i abstraktní obrazce umně spletené z drátů.