OLOMUČANSKÁ KERAMIKA

 Olomučanská keramika - nejvýznamnější část fondu keramiky šlapanického muzea tvoří tzv. "olomučanská keramiky". Ta se vyráběla v 2. polovině 19. století v továrně bratří Schützů v Olomučanech u Blanska a prodávala se na trzích po celé Moravě. Pro svou líbivost a praktičnost tvořila také nedílnou součást výbavy šlapanických nevěst. Díky hojnému výskytu ve zdejších domácnostech se postupem času staly olomučanské džbánky běžným doplňkem stárka, který v něm na hodech nosil víno.
Pro tuto lidovou kameninu je typická bílá glazura a rostlinná výzdoba stylizovaná do ozdobných pásů. Dominantní je ztvárnění stolisté růže doplněné oranžovými květy kopretin nebo karafiátů. U starších výrobků se používal jednodušší motiv révových lístků.
Vedle džbánků různých tvarů jsou velmi rozšířené také dvouuché šálky na polévku, talíře a mísy, ale také koutňáky (hrnce obkročným uchem a pokličkou, ve kterých se nosila šestinedělce polévka "do kouta").
Největší část olomučanské keramiky byla Muzeu ve Šlapanicích darována na přelomu 50. a 60. let 20. století rodinou Hrabálkovou ze Šlapanic.
Mgr. Lucie Mandáková

 

 

created by: Trinet a.s., design Václav Houf