03.06.2016 - 04.09.2016 | Muzeum ve Šlapanicích

Šroubky, kostky, kolečka aneb Nesmrtelné stavebnice a technické hračky

Výstava (nejen) pro malé stavitele a vynálezce.

Výstava nabízí procházku světem stavebnic od konce 19. století až po 90. léta století dvacátého. Návštěvníci si mohou prohlédnout jednu z nejstarších vyráběných stavebnic, kamenný Anker, dále rozmanité dřevěné stavebnice -klasické kostky všech tvarů a velikostí i důmyslné systémy umožňující stavět středověké hrady, orientální stavby nebo třeba auta a koloběžky. Prostor je samozřejmě věnován legendárnímu Merkuru či plastovým stavebnicím, které kralovaly v dětských pokojíčcích ve 2. polovině 20. století.

Na výstavě jsou k vidění také tzv. technické hračky, funkční modely, které dětem umožňovaly vyzkoušet si svět dospělých. Jsou tu oblíbené parní stroje, autíčka či vláčky i hračky pro děvčátka – plně funkční šicí stroje, mixér, pračka a myčka. Výstavu doplňují hlavolamy, od tradičních tangramů a skládaček až po známé Rubikovy vynálezy.

Protože vystavené exponáty přímo vybízí k hraní, stavění, skládání a tvoření, je součástí výstavy Herní laboratoř pro malé i velké. Tady si návštěvníci mohou postavit gigantické stavby z kostek, vytvořit vlastní vynálezy z Merkuru, vyzkoušet svou trpělivost při skládání nejrůznějších hlavolamů, vyzkoumat, jak fungují optické klamy a ověřit si platnost Newtonových zákonů. Čeká na ně i designérské studio, v němž si může každý návštěvník navrhnout a vyrobit originální hračku z lepenky.

Připraveny jsou edukační programy pro mateřské, základní i střední školy a také pro příměstské tábory.

 

created by: Trinet a.s., design Václav Houf