14.02.2014 - 13.04.2014 | Muzeum ve Šlapanicích

KÁVA aneb VELKÉ KOUZLO MALÉHO ZRNKA

Cesta kávového zrnka od plantáže až po voňavý šálek kávy.

Kde všude se pěstuje káva? Jaký je rozdíl mezi arabicou a robustou? Co je to cibetková káva? Jaká jsou vlastně kritéria hodnocení kvality kávy? Odpověď na tyto i další otázky najdou milovníci kávy na výstavě mapující cestu kávového zrnka z plantáže až k voňavému šálku kávy. Výstava přiblíží návštěvníkům pěstování, výrobu, přípravu i podávání kávy.
K vidění jsou zde domácí pražiče kávy, mlýnky na kávu zhotovené z různých materiálů (dřevo, kov, porcelán, plast), rozličné přístroje na přípravu kávy i porcelánové kávové soupravy, vše z devatenáctého a první poloviny dvacátého století. Návštěvníci se dozvědí, jak se připravují kdysi oblíbené kávové náhražky, jako je cikorka či melta, na výstavě je představen také jeden z významných brněnských prvorepublikových obchodníků s kávou Hubert Lamplota.
Vystavené exponáty pocházejí ze sbírek Muzea ve Šlapanicích, Muzea v Ivančicích, Muzea v Bruntále, Muzea města Brna, Podhoráckého muzea v Předklášteří, Technického muzea v Brně a od soukromých majitelů.
Pro dětské návštěvníky je připraven kupecký krámek, kde si mohou vyzkoušet, jak se dříve prodávalo. Součástí expozice je interaktivní výstava Supermarket Svět o tom, co se skrývá za našimi každodenními nákupy (výstavu připravilo občanské sdružení Na Zemi).
Programy pro školy

created by: Trinet a.s., design Václav Houf