OCHRANNÉ POUZDRO NA ZÁPALKY

Jak ochránit křehkou krabičku sirek před poškozením? Co přinést milé z pouti? Pomocí čeho podpořit vlastenectví vojáka? Odpověď na všechny otázky je stejná - ochranné pouzdro na zápalky!
Tato drobná pomůcka sloužila v minulosti k tomu, aby se krabička sirek při používání a nošení v kapse nedeformovala a neničila. Nejčastěji se vyráběla z kovu, ale najdeme i keramické nebo dřevěné. Použitá tématika a způsob zdobení byly také velmi různorodé. Objevuje se celá škála motivů - přes umělecké, přírodní nebo náboženské až po vyobrazení osobností. Velmi často se vyskytuje tématika vojenská - najdeme zde náborová hesla, provolání k pozvednutí morálky či udržení vlastenectví nebo ideologické symboly - to vše především z období druhé světové války.
Ochranný obal ze sbírky šlapanického muzea má čistě regionální charakter a upomíná na náboženské poutě do nedalekých Tuřan. Na lícové straně najdeme vyobrazení Panny Marie Tuřanské, na rubové tuřanský kostel. Na hřbetě je nápis „Z tuřanské pouti na památku, dávného zvyku dbalý, přináším já tobě z lásky, tento dárek malý“.
Na konci 17. století zasáhl Šlapanice zhoubný požár, který se nedařilo uhasit. Po několika dnech se zoufalí obyvatelé začali vroucně modlit k Panně Marii Tuřanské, která jim seslala spásný déšť. Jako poděkování za záchranu pak pořádali šlapaničtí poutě k Tuřanské madoně. Je kuriózní skutečností, že o dvě stě let později zdobí její vyobrazení ochranný obal na zápalky.
Pouzdro daroval muzeu v roce 2005 Vojtěch Buchta z Ponětovic. V roce 2008 bylo prezentováno na výstavě Diecézního muzea v Brně Matka Boží Tuřanská.
Mgr. Lucie Libicherová

 

created by: Trinet a.s., design Václav Houf