21.10.2011 - 15.01.2012 | Muzeum ve Šlapanicích

Šaty dělaj´pračlověka

Interaktivní výstava na téma "oblékaní v pravěku" připravena ve spolupráci s Muzeem hlavního města Prahy.

Netradiční výstavu o pravěku můžete od 21. října navštívit v muzeu ve Šlapanicích. Haptickou výstavu připravilo Muzeum hlavního města Prahy. Jde o projekt vstřícný lidem se zrakovým postižením. Na své si ale přijdou i ostatní návštěvníci. Na rozdíl od běžných výstav jsou totiž nabádáni k tomu, aby se vystavených exponátů dotýkali podle libosti. Každý předmět ve výstavě si tak mohou opravdu důkladně prostudovat a vyzkoušet jak fungoval. K vidění jsou pravěké nástroje užívané při výrobě textilu, tkalcovský stav, textil samotný i takové nezbytnosti jakými byly v pravěku šperky.
Muzeum ve Šlapanicích připravilo doprovodnou interaktivní expozici Pračlověk dělá šaty. Seznámíte se zde s vývojem módních trendů od doby kamenné po Velkou Moravu. Prohlédnete si rekonstrukce nejzajímavějších pravěkých oděvů, které se do našich dob dochovaly v severských močálech, dozvíte se více o způsobech zdobení a barvení. Po shlédnutí této výstavy se rozloučíte s představou našich předků oblečených do otrhaných cárů kožešin a hnědých hadrů.
V kreativní dílně si můžete vyzkoušet jak těžké bylo upříst hezkou nit, tkát na stavu, vyrábět šperky nebo vymodelovat pravěké sošky. „Módní salon Ötzi“ Vám nabídne možnost vyzkoušet si slušivé oblečky z doby bronzové, keltské nebo vikingské šaty, „Kadeřnictví u šavlozubé veverky“ zase nabízí vyzkoušení mužských i ženských pravěkých účesů. Výstavu doprovází bohatý program pro školy.

Video z výstavy


 

created by: Trinet a.s., design Václav Houf