KROJOVANÉ PANENKY

O šlapanických slavnostech se s krojovanými stárkami můžeme setkat nejen ve slavnostním průvodě městem nebo při zábavě v parku. Místní lidé chtějí mít při této příležitosti své domy krásně vyzdobené a do oken vedle květin staví také panenky oblečené do šlapanického kroje.
Ve sbírkách šlapanického muzea se nacházejí takové panenky dvě. Jedna pochází ze staré sbírky a zpodobňuje chlapce s ferulí v ruce. Druhou, představující dívku, získalo muzeum v nedávné době od šlapanické rodačky.
Oděv této panenky se zcela shoduje s oblečením místních stárek – na několika naškrobených spodnicích spočívá brokátová sukně, přes kterou je uvázána bílá zástěra, přes plátěné rukávce s nabíranými rukávy je natažena sametová kordulka, na ramenou spočívá šátek s třásněmi. Účes panenky tvoří vrčka s kovovou „žičkou“, květinami a červeným šátkem. Panenka je obuta do bílých pletených punčoch a černých botiček.
Kroj pro panenku, která byla původně chodící hračkou dcery dárkyně, byl vytvořen na přelomu 50. a 60. let 20. století jednou z místních žen, která pečovala o kroje, připravovala je před slavnostmi a oblékala do nich stárky. Tato krojovaná panenka je vyjádřením sounáležitosti s městem, ve kterém dárkyně žije, a přiklonění k místním tradicím.
Mgr. Lucie Libicherová

   

 

created by: Trinet a.s., design Václav Houf