16.01.2019 - 16.01.2019 | Muzeum ve Šlapanicích

Sestry Wanklovy

Přednáška předního moravského etnologa Karla Altmana představí čtyři významné osobnosti moravské historie a etnografie.

Lucie, Karla, Vlasta a Madlenka - čtyři dcery významného moravského lékaře a archeloga Jindřicha Wankla, objevitele Býčí skály. Každou potkal jiný osud, všechny ale za sebou zanechaly významnou stopu. Lucie v roce 1895 přivezla do Prahy šlapanická děvčata, aby zde předvedla tanec "Královničky", stála také u vzniku dnešního Onkologického ústavu na Žlutém kopci. Karla byla matkou významného archeologa a objevitele Věstonické Venuše Karla Absolona a Olgy Stránské, ženy, která u nás zavedla oslavy Dne matek. Vlasta se zabývala ornamenty a hledala v nich odkazy na původ Evropanů. Nejmladší Madlenka stála u vzniku národopisného oddělení Moravského zemského muzea. Vice se o nich dozvíte na přednášce.